Rychnov nad Kněžnou na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Rychnov nad Kněžnou
Domů - Portál Rychnov nad KněžnouKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Rychnova nad Kněžnou, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Historie > Historické památky > Skanzeny > Chráněná krajinná oblast Orlické hory - Kulturně historické zvláštnosti

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Chráněná krajinná oblast Orlické hory - Kulturně historické zvláštnosti

Fotogalerie:
Kulturně historické zvláštnosti
Kulturně historické zvláštnosti
Kulturně historické zvláštnosti
Kulturně historické zvláštnosti
Kulturně historické zvláštnosti
Kulturně historické zvláštnosti

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Chráněná krajinná oblast Orlické hory - Kulturně historické zvláštnosti

Schránka:
Přidej do schránky.

Současná podoba orlickohorské krajiny je výsledkem několik staletí dlouhého procesu působení lidí na přírodu. Omezené technické prostředky člověka v minulosti nutily přizpůsobovat své záměry místním podmínkám a naopak jej učily využívat možností, které jednotlivé lokality nabízely.

Z osídleného podhůří přicházeli do Orlických hor dávní kovkopové na nemnohá místa nalezená potulnými prospektory. Po primitivním dobývání a zpracování železné rudy a snad i zlata zůstaly dnes v terénu zcela nepatrné stopy rozeznatelné jen zkušeným zrakem. V rámci kolonizačního procesu byly na příhodných místech, na relativně úrodné půdě ve skrytu před studenými severními větry, zakládány nemnohé vesnice.

První významné osídlování a využívání Orlických hor nastalo ve 12. – 14. století. V té době proběhl význačný kolonizační proces, kdy byla nová sídla vedle českých osadníků zalidněna i německy mluvícím obyvatelstvem. Postupně byl mýcen původní prales a půda začala být zemědělsky využívána.

K dalšímu rychlému vývoji území, včetně rozvoje řemesel a průmyslu (sklárny, pily, hutě), došlo v 16. a 17. století. Umístění lesních skláren bylo podmíněno především dostatečnými zásobami dřeva v blízkém okolí. Již v průběhu činnosti sklárny se na okolních vyklučených pozemcích rozvíjela zemědělská výroba, která nezřídka stabilizovala osídlení i po přeložení sklárny.

Do uvedené doby rovněž spadá přeměna původních smíšených lesů na smrkové monokultury. Od 17. do 18. století nabyla na významu těžba dřeva v horských lesích a jeho splavování do vnitrozemí. K nejvýznamnějšímu odlesnění v té době došlo v oblasti Zdobnice a Říček v Orlických horách.

Svébytnost prostředí Orlických hor dokreslují dochované objekty tradiční lidové architektury, typické svou prostou neokázalostí a dokonale funkčním využitím dřeva, tvořícího základní stavební materiál. Vodorovný rastr roubených stěn s tmavými trámy a bílými výplněmi doplňují bílé i pastelové tóny omítek zděných částí staveb. Nevysoké přízemní stěny jsou po celém obvodu výrazně přesahovány strmými střechami. Průčelní štíty budov jsou v severní části regionu tradičně jednoduše bedněné svisle kladenými prkny, zatímco v jižněji položených vesnicích se výrazněji uplatnilo podlomení – malá stříška lemující dolní okraj štítu. Objekty v nejvyšších polohách, vystavené silným větrům, pak mívají štítovou konstrukci pobitu šindelem.

Pohnutou středoevropskou historii první poloviny 20. století dokládá řetězec železobetonových pevnostních objektů, horečně budovaných těsně před vypuknutím druhé světové války. Vzhledem ke strategickému významu státní hranice obepínající kladský výběžek byla oblast Orlických hor opevněna několikanásobným systémem obranných postavení. Jejich linie, procházející souběžně s celým hřebenem hor, je zesílena dělostřeleckými tvrzemi v okolí dopravně významných průsmyků a svými pozorovatelnami šplhá až na vrcholy s dalekým výhledem do předpolí – na Anenský a Komáří vrch.


Adresa a kontaktní informace:
CHRÁNĚNÁ KRAJINNÁ OBLAST ORLICKÉ HORY - KULTURNĚ HISTORICKÉ ZVLÁŠTNOSTI
RYCHNOV NAD KNĚŽNOU
517 01  SOLNICE

telefon:+420 494 539 541

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°13'56,28"; E16°26'22,92"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Chráněná krajinná oblast Orlické hory - Kulturně historické zvláštnosti
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku hnědou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 938

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Rychnov nad Kněžnou
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena